Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva och förmedla schakt- och transportarbeten, åkeriverksamhet, mark- och byggnadsentreprenadarbeten, materialåtervinning och materialförsäljning, restprodukthantering, uthyrning av lokaler och fastigheter , handel och förvaltning av aktier och andra värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 225 645 | 235 524 | 216 422 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -2 383 | 1 200 | 155 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -1 858 | 1 439 | 382 |
| Årets resultat (tkr) | 558 | 1 255 | 761 |
| Summa tillgångar (tkr) | 54 723 | 60 327 | 54 561 |
| Antal anställda | 19 | 18 | 18 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 225 645 | 235 524 | 216 422 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -2 383 | 1 200 | 155 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -1 858 | 1 439 | 382 |
| Årets resultat (tkr) | 558 | 1 255 | 761 |
| TILLGÅNGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 6 323 | 6 088 | 5 875 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 48 399 | 54 239 | 48 686 |
| Tillgångar (tkr) | 54 723 | 60 327 | 54 561 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 11 847 | 11 289 | 10 034 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 846 | 1 460 | 1 648 |
| Avsättningar (tkr) | 197 | 197 | 197 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 17 | 17 | 17 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 41 816 | 47 363 | 42 664 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 54 723 | 60 327 | 54 561 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 109 | 2 003 | 1 952 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 9 619 | 8 622 | 8 349 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 5 875 | 5 118 | 5 128 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 19 | 18 | 18 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 11 876 | 13 085 | 12 023 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 926 | 875 | 857 |
| Vinstmarginal | -1.1% | 0.5% | 0.1% |
| Soliditet | 22.8% | 20.5% | 20.6% |
| Kassalikviditet | 115.7% | 114.5% | 114.1% |
Leja Schakt Och Transport AB ingår i en koncern med 7 bolag. Koncernmoderbolag är Spångamälarö Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget skall bedriva och förmedla schakt- och transportarbeten, åkeriverksamhet, mark- och byggnadsentreprenadarbeten, materialåtervinning och materialförsäljning, restprodukthantering, uthyrning av lokaler och fastigheter , handel och förvaltning av aktier och andra värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.